Божићне радиности ученика ЕТШ у Врању

(Активности у оквиру Верске наставе)

Школска година 2022/23.

Ученици наше школе, крајем децембра, придружили су се већ традиционалном добротворном делу „Деца деци на дар“, у организацији вероучитеља Епархије врањске. У име ученика наше школе, 22. децембра, дарове су приложиле ученице Анастасија С, Јована С. И Анђела Д.

Ученици Милан М, Бојана С. и Михајло С. израдили су необичну новогодишњу јелку, намењену за „новогодишње жеље“. Јелку су првобитно украшавали ученици 2/4 и 3/5, а своје жеље и украсе постепено су „лепили“ и многи ученици осталих одељења. Јелка је постала место окупљања и шале на рачун „необичних жеља“. Кажу да су се неке и оствариле…

У наставку „Божићних радиности“, и у духу доброчинства, ученици су одлучили да ове године пригодним новогодишњим поклонима обрадују и кориснике врањског Прихватилишта. Дарове за ово добро дело, 26. децембра, набавили су ученици: Наташа К, Емилија М, Јован С. и Бојан К, средствима која су данима сакупљале ученице

Анастасија, Јована и Анђела у једној смени, а у другој Зорана Д. И Марија М, али и многи други вредни ученици….и овом приликом се свима захваљујемо. Такође и наставницима, који су се придружили нашим делатностима.

Овом добром делу придружила се и тета Биљана, која је корисницима Прихватилишта даровала једну од својих фантастичних торти.

Људи које живот није „мазио“, 28. децембра дочекали су наше ученике (представнике осталих другара) са осмесима и топлим речима захвалности.

Ученица Анастасија П. изнела је своју песму, написану наменски за овај сусрет, а коју можете прочитати испод овог текста. У име свих ученика и наставника своје школе, упутила је присутнима честитке за предстојеће празнике.

У међувремену, ученици одељења прве године Анђела П, Татјана К, Богдан Ђ, Ема К, Нора К. и Петра Р. делили су слаткише случајним пролазницима у граду, измамљујући им осмех и ширећ

и добро расположење.

Поводом краја календарске године и надолазећих празника, ученици су 29. децембра сумболично преломили Василицу – погачу или колач који се иначе ломи 14. јануара по Грегоријанском календару (или 1. јануара по Јулијанском), тј. на дан када се сећамо Светог Василија Великог, а обележавамо га као Мали Божић и почетак нове календарске године. У првој смени Василицу су преломили ученици Лазар Н. и Лазар С, а у другој Милан. М. и Александар В.

У наставку свечаног расположења, ученици и наст

авници упутили су једни другима срдачне жеље за наступајуће празнике. Ученик  одељења 3/7, Немања С, присутнима је поделио слаткише, док су колачари Лазар и Немања ученицима по одељењима поделили остатак преломљеног колача, подсећајући све да смо сви део велике заједнице.

Након часова, ученици одељења 4/3, у пратњи вероучитељице, пошли су у Градску цркву да праве везице бадњака, који се на Божић деле верујућем народу.

Ученик 2/5 одељења Александар Вуковић од снимљено

г видео материјала направио је кратак филм, који се налази на  линку: https://www.youtube.com/watch?v=El4428eTitw

Захваљујемо се свима на сарадњи и велику пох

валу упућујемо свим нашим вредним и добрим ђацима, чија имена би тешко било побројати у овом кратком излагању. Хвала колегама, управи Школе и помоћним радницима, који су нам подршка у свим школским и ваншколским активностима.

Мир Божији – Христос се роди!

Срећно 2023. лето Господње!

Вероучитељица: Сњежана Илић

И У МУКАМА И ПОЗНИМ ГОДИНАМА МЕСТА ЗА РАДОСТ ИМА…

КАДА СМО ЗДРАВИ И МЛАДИ

МНОГО НАМ СЕ ТОГА РАДИ,

И НЕ РАЗМИШЉАМО ТАДА

КАКО ЋЕ НАМ БИТИ КАД СТАРОСТ ЗАВЛАДА.

АЛИ, ВРЕМЕ ЛЕТИ НЕОСЕТНО,

И БРЗО ПРОЛАЗИ ДОБА МЛАДО И СРЕЋНО ,

ПРОБЛЕМИ СЕ ГОМИЛАЈУ МНОГИ

И НЕ ПРИМЕТИМО КАД ТО ПОСТАНЕМО ОЗБИЉНИ И СТРОГИ.

ДОК ЧОВЕК ГАЈИ СВОЈЕ МЛАДЕ

НЕ ПИТА СЕ ШТА ЋЕ ОНИ КАСНИЈЕ ДА РАДЕ.

НИТИ, ДА ЛИ ЉУДИ ВРЕМЕНОМ ОСТАНУ САМИ

И ОСЕТЕ  СЕ, ПОНЕКАД, КАО ДА СУ У ТАМИ.

НЕ БУДЕ ЧОВЕКУ ТАДА ЈАСНО

ЗАШТО СМИСАО ЖИВОТА СХВАТА КАСНО,

И ДА КРОЗ ЖИВОТ ПРОПУШТА МНОГО ТОГА,

НИТИ ШТА ЈЕ УРАДИО ОД ЖИВОТА СВОГА.

А, МЛАДИ ОДЛАЗЕ СВОЈИМ ПУТЕВИМА

И НЕКАД СЕ И НЕ ОСВРЋУ ЗА СВОЈИМ БЛИЖЊИМА.

СУДБИНА ИХ ОДНОСИ НЕКУД ДАЛЕКО,

ДОК, САМОЋУ КОЈА НАСТАЈЕ, ОСЕТИ СВАКО.

АЛИ, ЗА ОСМЕХ УВЕК СЕ НАЂЕ НЕКА „ЗАМЕНА“

И ПОСТАНЕ НАМ БЛИСКА ЧАК И МАЦА УСАМЉЕНА,

ПА СЕ ОПЕТ РАДУЈЕМО ЖИВОТУ

И НАЛАЗИМО У ЊЕМУ НЕКУ НОВУ ЛЕПОТУ.

ЗАТО НЕ ОЧАЈАВАЈТЕ, НАШИ МИЛИ –УМОРНИ И СТАРИ

И КАД ВАМ СЕ ЧИНИ ДА ЗА ВАС НИКО НЕ МАРИ,

ЈЕР СВАКО ДОБА И СВАКА МУКА КРИЈЕ НЕКИ НОВИ ПУТ РАДОСТИ

КОЈИ НАС СВЕ ВОДИ КА БОГУ И ЊЕГОВОЈ МИЛОСТИ.

ЧЕСТИТ БОЖИЋ И СРЕЋНО НОВО ЛЕТО 2023.

СА ОБИЉЕМ БЛАГОСЛОВА ГОСПОДЊИХ,

ЉУБАВИ, ЗДРАВЉА И СРЕЋЕ,

ЖЕЛЕ ВАМ СВИ УЧЕНИЦИ И НАСТАВНИЦИ НАШЕ ШКОЛЕ!

КАКО БИ НАМ ОВИ БЛАГИ ДАНИ СВИМА БИЛИ ЛЕПШИ,

МОЛИМО ВАС ДА ПРИХВАТИТЕ НАШЕ СКРОМНЕ ДАРЕ

И КАКО БИ СЕ СВИ ОСВЕДОЧИЛИ ДА….

ЉУДИ ЈОШ УВЕК ЈЕДНИ ЗА ДРУГЕ МАРЕ!

АНАСТАСИЈА ПЕТКОВ 2/5